CleanPest - Yürüyen Haşere Kontrolü - HAMAM BÖCEĞİ

Hamanböceklerinin birçok çeşidi mevcuttur. Kalorifer böceği olarak da bilinen bu böcek açık kahverenginde ve ön göğüs bölgesinde iki koyu bant taşırlar.10-12 mm boyundadır. Çok kolay ve hızlı bir şekilde bir yerden başka bir yere geçebilir veya taşınabilirler. Bu haşere türü yumurta yöntemiyle ürer ve çok hızlı çoğalırlar. Kapsüller halindeki her bir hamam böceği yumurtasında 35-40 adet yavru bulunur. Bu böcekler yumurtalarını sırtlarında taşıyarak gittikleri her yere yumurtalarını götürürler. 18 gün sonra yavrular yumurtalarda çıkar ve etrafa dağılırlar. Hamam böcekleri yıl içerisinde 8-10 defa yumurtlayabilirler. Bu da bir hamamböceğinin yılda ortalama 350-400 yavru yapması anlamına gelir. Dişi hamamböcekleri öldükleri anda bile yumurta bırakma özelliğine sahiptir.

Bu hamamböceği türü bulunduğu alandaki her şeyi yiyebilir. Her türlü pisliği, mikrobu taşırlar ve bulaştırırlar. Evlerde ilk yerleşecekleri mekânlar mutfak ve banyolardır. Karanlığı severler bu nedenle geceleri ortaya çıkarlar. Nemli,sıcak ve pis yerlerden hoşlanırlar. Kazan dairesi,depo bodrum altı gibi yerlerde yoğun olarak bulunurlar. Genellikle gıda yerlerinde görülürler. Bu böcekler gıda zehirlenmeleri, verem, hepatit, mantar hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların mikroplarını taşırlar ve bulaştırırlar.

Hamamböcekleri ile ilgili en iyi mücadele jel ilaçlamadır. Çünkü jel ilaç ile temasa geçen hamamböceği yuvasına gider ve orada ölür. Diğer hamamböcekleri ise onun ölüsü ile beslenir ve ilacın etkisi onlara da bulaşmış olur. Böylece hamamböcekleri yuvarında etkisi hale gelirler.

CleanPest - Yürüyen Haşere Kontrolü - TAHTAKURUSU İLAÇLAMA

Yaklaşık 75 farklı türü olan tahtakurusu insan ve memeli hayvanların kanlarını emerek beslenirler. 4-8 mm boylarında kızıl kahverengi olan bu haşereler etrafa itici bir koku salgılarlar. Emdikleri kanı sindirmeleri günlerce sürebilir ve bir kez beslenen tahtakurusu gerektiğinde bir yıl beslenmeden yaşayabilir. Tahtakuruları ısırdıkları yerde kızarıklık, kabartı ve kaşıntıya neden olarak rahatsız edicidirler. Genelde bulaşıcı hastalık vektörü değillerdir.

Tahtakurusu ile mücadelede kokulu ilaçlama ve jel ilaçlama yöntemleri tercih edilmelidir. Peryodik olarak mekanın ilaçlanması ile tahtakuruları yaşam alanlarını terkedeceklerdir.

CleanPest - Yürüyen Haşere Kontrolü - DERİ BÖCEKLERİ İLAÇLAMA

Deri böcekleri 7-9 mm boylarında sarımsı kahverenkte ve vücutları kıllarla kaplı bir haşere türüdür. Kışları genel olarak ağaç kabukları altında yaşayan deri böcekleri yaz aylarında depo, ev, banyo, çatı arası gibi alanlarda yaşarlar. Deri depolarında çok sık görülmesi nedenleri ile deri böcekleri denilir. Deri böcekleri yaşam tarzları olarak aynen tahtakurusu ve diğer haşerelerin özelliklerine sahiptir. Bu haşereler ile mücadele yöntemi ise yine tahtakurusu ilaçlama veya hamamböceği ilaçlama gibi, jel ve kokusuz ilaçlama yöntemleri ile mümkündür.

CleanPest - Yürüyen Haşere Kontrolü - KARINCA İLAÇLAMA

Sosyal yaşayan, yapıları ve görevleri ile farklı sınıflardan oluşan karıncalar çok etkili bir mikrop taşıyıcıdırlar. Kışları yuvarında yaşayan ve yaz aylarında ortaya çıkan karıncalar çok hızlı hareket ederler ve yaşadıkları alanlara dışarıdan çok farklı mikroplar getirebilirler. Bazı karınca cinsleri ise insanları ısırarak zara verebilirler.

Karıncalar ile mücadelede kimyasal ilaçlama ve jel ilaçlama çok etkilidir. Ayrıca karıncaların yuvalarının tespit edilerek müdahale edilmesi bu haşereler ile ilgili etkili bir mücadeledir. Kimyasal olarak; halk sağlığı alanında kullanılan Sağlık Bakanlığından ruhsatlı insektisitlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

CleanPest - Yürüyen Haşere Kontrolü - ÖRÜMCEK İLAÇLAMA

Ev içerisinde köşelerde ve birçok alanda yaşayabilen örümcekleri zehirli ve zehirsiz olarak ikiye ayırmak mümkün olsa da her ikisinin de ortak özelliği göz zevkini bozması ve evlerde ağlar oluşturarak kirliliğe sebep olmasıdır.

Bazı zehirli türler dışında bir zararı yoktur. Fakat Karadul Örümceği ( Latrodectus Mactans ) gibi zehirli örümcek türleri insanları ve diğer canlıları öldürebilirler. Örümcek ile mücadelede izlenmesi gereken yöntem, özellikle Mayıs, Haziran veya Temmuz aylarında periyodik ilaçlama yaparak bu canlıları mekândan uzaklaştırma şeklindedir. Bunun için ise etkili ilaçlar kullanılmalıdır.

CleanPest - Yürüyen Haşere Kontrolü - KULAĞA KAÇAN İLAÇLAMA

Genelde nemli ve yağmurlu zamanlarda evlere akın eden kulağa kaçanlar bilinenin aksine zararsız bir haşere olsa da tiksindirici özellikleri ile insanları korkuturlar. Genellikle ev duvarlarındaki çatlaklarda, garaj, sarmaşık ve ağaç kökleri gibi ortamlarda yaşarlar. Rutubetli ortamlardan hoşlanan kulağakaçanlar birkaç periyodik ilaçlama ile etkisiz hale getirilebilirler.

CleanPest - Yürüyen Haşere Kontrolü - KIRKAYAK İLAÇLAMA

Genel olarak katlarda, balkonlarda, bodrumlarda, rutubetli ortamlarda, yaprakların altında ve gübrelik alanlarda yaşayan kırkayaklar sıcak ve nemli ortamları tercih ederler. Kırkayaklar ile mücadelede en etkili yöntem, iç ve dış alanlarda yuvalarını tespit etmek ve jel ilaçlama ile peryodik mücadele etmektir. Yaşam alanlarında birkaç kez yapılan ilaçlama ile kırkayaklar etkisiz hale getirilir.

CleanPest - Yürüyen Haşere Kontrolü - ÇİYAN İLAÇLAMA

Çiyanlar 3-10 cm arası büyüklükte yassı gövdesinde 17 çift anteni bulunan zehirli bir haşeredir. Evlerin loş, nemli ve karanlık bölgelerinde, taşların altında ve karanlık yerlerde yaşarlar. Geceleri böcek ve solucanlar ile beslenirler. Terlik ve ayakkabı giyerken veya çıplak ayakla dolaşırken sokabilirler. Isırdıkları yerde koyu renkli iki adet iz görülür ve örümcekteki gibi zehirlenme belirtileri görülür. Isırdıkları yer hemen temizlenmeli gerekirse biraz kanatılmalı ve hemen bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Çiyanlar ile mücadele titizlik isteyen özel çalışmalar le mümkündür. Etkili kimyasalların kullanıldığı çiyan ilaçlamada profesyonel danışmanlık ve hizmet çok önemlidir.