CleanPest - Merak Ettikleriniz

Haşere kontrol yöntemleri temelde kimyasal, biyolojik ve fiziksel olmak üzere üç şekilde yapılır.

1-) Kimyasal Mücadele:

Kimyasal mücadele, haşerelerin bulunduğu ortama kimyasal ilaçlar ile uygulanan, bir kontrol yöntemidir. Bu yöntem kendi içinde değişik şekillerde uygulanır.

Üreme Alanlarına Hacimsel Uygulama: Özellikle karasinek ve sivrisineklerin ürediği yere yumurta ve larvalarını (kurtçuk)öldüren larvisit etkili ilaçlar atarak üremeyi durdurmaktır. İlacın cinsine ve vasata göre bunlar 10 gün ile 2 ay kadar üremeyi durdurur. Çöplükler, gübrelikler ve su birikintilerinde, fosseptik ve kanalizasyonlarda çok başarılı şekilde yaz mevsimi boyunca periyodik olarak uygulanır.

Üreme ve Barınma Alanlarına Yapılan Kalıcı Etkili Ensektisid Uygulama: Pülverizatörle spreyleme seklinde satıhlara kalıcı etkisi 1-2 ay devam eden ilaçlar metrekareye belli dozda düşecek şekilde atılır. Ancak 15-20 gün süre ile ıslak bezle silinmemesi gerekir. İLAÇLAMA esnasında canlı böcekler ölecektir. Ölürken bıraktıkları ve önceden bıraktıkları yumurtalardan zaman içinde çıkan yavrular ilaçla temas ederek tamamı yok olur. Dikkatli ve dozunda atmak gerekir. Sık sık ve bilinçsiz yapılan uygulama zamanla bağışıklık geliştirir ve ilaç etki etmez.

Hacimsel Uygulama: Uçan haşerelerin yoğunluğunu düşürmek için açık saha uygulamasıdır. Motorlu makinelerle kalıcı veya ani etkili havada buharlaşan ilaçları su ile seyreltilerek uygulama şeklinde yapılabilir. Genellikle sokak, bahçe, cadde, çöp toplama ve arıtma merkezleri vb. açık alanlarda uygulanan bir yöntemdir.

Jel Uygulama: Bu yöntem, insan ve evcil hayvan sağlığına tamamen zararsız, jel kıvamında bir ilacın, özel tabancayla haşere bulunan ortamlara uygulanmasıdır. Özellikle hamam böceği, kara böcek vb. haşerelerle mücadele için en etkin ve uzun vadeli çözümdür. Jel uygulaması anlık bir çözüm olmayıp, uygulandığı alanda 15-20 gün etkisini sürdürerek, yumurtalardan yeni çıkan haşerelerinde ilacın etkisiyle etkisiz hale gelmesini sağlayan bir haşere kontrol uygulamasıdır. Bu yöntemde, uygulanan ilacı yiyen haşere yuvasına döner ve belli bir süre sonra orada ölür, yuvadaki diğer haşerelerde ölen böceği yerler ve böylece onlarda ilacın etkisiyle ölürler.

Zehirli Yem Uygulaması: Bu amaçla kullanılan yemlere rodentisit denir. Bunlar mum blok, palet taneli ve macun halindeki yem şeklinde tasarlanmıştır. Bu sistem özellikle kemirgenler için kullanılan en etkili çözüm olmakla birlikte böcekler için de kullanılmaktadır.

Yapışkan Jel Uygulaması: Bu yöntem, özellikle büyük kemirgenler için kullanılan bir yöntemdir. Kemirgenin en çok sevdiği yemin, yapışkan bir sıvının üzerine konması ve kemirgenin bu yemi yerken, yapışkana yapışarak etkisiz hale gelmesini sağlayan bir yöntemdir.

Kokulu İlaç Uygulaması: Haşerelerin çok yoğun olduğu ortamlarda, kokulu ilaçlama yapılmalıdır. Bu yöntem, sıvı şeklindeki ilacın ortama püskürtülmesiyle yapılan bir uygulamadır. Özellikle kalorifer dairelerinde ve depolarda çoğalan pire, kalorifer böceği vb. haşereleri etkisiz hale getirmek için uygulanır.

Kokusuz İlaç Uygulaması: Kokusuz ilaçlama da aynen kokulu ilaçlama gibi, püskürtme yöntemiyle uygulanır. Bu yöntemde, haşere bulunan ortamı kapatmanıza veya ortamdan uzaklaşmanıza gerek yoktur. Çünkü kokusuz ilaç insan ve evcil hayvan sağlığı açısından tamamen zararsızdır. Özellikle hastane, kreş, okul ve ofislerde uygulanan bu yöntem uzun süreli çözümler üretir.

2-) Biyolojik Mücadele:

Biyolojik yöntemler, genelde haşerelerin üreme yeteneklerinin kaybolması için yapılan mücadeleleri kapsar. Özellikle su, bataklık vb. birikintilerdeki haşerelerin, çoğalmalarını önlemek amacıyla, üreme yeteneklerini bozan formülasyonlar kullanılarak yapılan bir kontrol yöntemidir.

3-) Fiziksel Mücadele:

Fiziksel mücadele uçan, yürüyen ve kemirgen girişini ve üremesini engellemek için; ortamdaki yuva olabilecek yerlerin kapatılması, pencerelerin tel kafes ile kapanması, kapı pervazı, duvar ve fayans gibi yerlerdeki çatlakların kapatılması, gibi tedbirleri kapsayan bir mücadele yöntemidir.