CleanPest - Kene Can Almaya Devam Ediyor

Kış mevsiminde pek aktif olmayan keneler Mayıs ayıyla birlikte canlanıp özellikle yeşil alan ve bahçelerde barınabilmektedirler. İnsan teninetemas ettiği anda yapışan keneler, ısırmadan önce salgıladıkları bir sıvı sayesinde, ısıracakları bölgede küçük bir uyuşma etkisi yaparak, insanları ısırdıklarını hissettirmezler. Böylece insan derisinde, kafalarını hatta vücudunun hepsini sokabilecekleri bir çukur açarlar. Açtıkları çukurda birken kanı emerek beslenen keneler, sindirimi esnasında gereksiz sıvıları cilde atar. Bu emme sürecinde sürekli tekrarlanır. Böylelikle sindirim esnasında kenenin bağırsağında bulunan tüm virüs ve bakteriler insana bulaşmış olur. Keneler birçok türü insan ve hayvan sağlığını tehdit edecek ölümcül virüs ve bakteriler taşımaktadırlar. Bunlardan en çok bilineni Kırım-Kongo Hemorojik (Kanamalı) Ateşli Hastalığıdır ve henüz spesifik olarak tedavisi bulunmamaktadır.

Bunun haricinde tehlikeli bazı virüslerde canlılara geçirebilmektedir. Bunlardan bazıları; Lymne Borreliose: Ateş ve bas ağrısı, beyin zarı iltihabı ve kalp problemleri, FSME: Ateş, bas ve eklem ağrısı, bazen de menenjit. Tularemia: Ateş ve bas ağrısı, çok tehlikeli olabilir.

Ülkemizde 2002 yılından itibaren bahar ve yaz aylarında bazı illerimizde görülmüş ölümle sonuçlanan vakalar olmuştur. Özellikle Orta Anadolu şehirlerinde görülen kene ısırma vakalarında, ülkemiz her yıl onlarca can kaybetmektedir.