CleanPest - Merak Ettikleriniz

» İlaçlama öncesi yapmam gerekenler nelerdir?

İlaçlama öncesi ve sonrası yapmanı gerekenler, uygulamada kullanılacak ilaç çeşitlerine ve teknik yönteme göre değişiklik arz eder. İlaçlamada pestisit kullanılacaksa, uygulamadan önce genel temizlik yapılması, evcil hayvanların kısa süreli olarak mekândan uzaklaştırılması, açıktaki gıda ve mutfak gereçlerinin toplanması, gerektiği hallerde 1-2 saat ortamın kapalı tutulması gerekir. Eğer ilaçlama sırasında teknik enjeksiyon sistemi adını verdiğimiz bir uygulama kullanılacaksa ortamın kapalı tutulmasına ve eşyaların toplanmasına gerek yoktur.

» İlaçlama sonrası yapmam gerekenler nelerdir?

CleanPest sadece mekânda canlı bulunan haşerelerin değil, aynı zamanda yumurtada bulunan ve belli bir süre sonra çıkacak olan haşerelerinden kontrol edilmesini sağlayan teknik bir uygulama yapmaktadır. İlaçlama sonrası, yumurtadan çıkan veya çıkacak böceklerin etkisiz hale gelmesi için kalıcı etkisi olan ilaç kullanıldığından ilacın 15 gün kadar satıhta kalması çok önemlidir. Uygulanan ilacın duvar, köşe, süpürgelik ve kapı kenarları gibi yerlerden silinmemesi gerekir. Bunun dışında kalan zemin ve mutfak tezgâhı temizliği yapılabilir. Evinizde emekleyen çocuğunuz veya evcil hayvanınız varsa, zemin temizliğini vakit geçirmeden yapmanızı öneririz.

» Kullanılan ilaçlar insan ve evcil hayvan sağlığını olumsuz etkiler mi?

İnsan sağlığını tüm maddi kazanımların üstünde tutan CleanPest, Haşere ve Kemirgen Kontrolünde, Dünya Sağlık Örgütü, T.C Sağlık Bakanlığı ve Uluslararası Haşere Kontrol Birliği’nin onayladığı, çevre ve insan sağlığına zararlı olmayan, ilaç ve sistemler kullanmaktadır. Bu çerçevede, haşere kontrolünde, gerek uygulama esnasında gerekse de uygulama sonrasında insan sağlığına zarar veren hiç bir durum söz konusu olmamaktadır.

» Uygulama esnasında mekandan ayrılmam gerekiyor mu?

Böcek ve kemirgenlere karşı yapılan tüm haşere kontrol uygulamaları esnasında evinizde kalabilirsiniz. Yalnız kokulu ilaç uygulamalarında, uygulama sonrasında mekanın 45-50 dakika kapalı kalması gerektiğinden, ortamdan ayrılmanız gerekebilir. Eğer uygulama sırasında kullanılan ilaçlara karşı hassasiyetiniz varsa ve doktorunuz bu gibi ortamlarda bulunmamanız gerektiğini söylediyse, normalden daha uzun bir süre ortamdan uzaklaşmanız gereklidir.

» Uygulama sonrasında mekanda kalıcı koku olacak mı?

Haşere kontrolünde kullanılan ilaçlar, ortama yaydıkları koku bakımından kokulu, kokusuz ve az kokulu olmak üzere üç gruba ayrılır. CleanPest haşere kontrolünde genellikle kokusuz ilaç uygulamalarını tercih etmektedir. Özellikle konut uygulamalarında, çok önemli bir sorun olmaması halinde, kokulu ilaç kullanmamaktadır. Kokulu ilaç uygulamalarında ise, ortamdaki kokunun bertaraf edilmesi için, ortamım 45-50 dakikalık kısa bir süre havalandırılması yeterli olacaktır.

» Uygulama sonrasında nasıl temizlik yapmalıyım?

Haşere kontrol uygulaması yapılan yerlerde, mutfak tezgâhları, zemin ve masa üstleri hariç, 12-15 gün kadar ıslak temizlik yapılmamalıdır. İlacın uygulandığı süpürgelikler, kapı pervazları, dolap içleri ve arkaları, fırın ve aspiratör arkaları gibi yerlerde kuru temizlik yapılmalı ve ilacın kalması sağlanmalıdır. Böylece yumurtadan çıkacak ve henüz ilaçla temas etmemiş olan haşerelerde ilaçla temas edecek ve sorun tamamıyla çözülecektir. Bu konuda CleanPest, size uygulama sonrasında detaylı bilgi verecektir.

» Uygulamadan hemen sonra haşereleri görecek miyim?

Haşere kontrol uygulamalarından hemen sonra, eskisi kadar yoğun olmamakla birlikte, uygulama yapılan ortamda 1 hafta kadar çok az sayıda haşere görülebilir. Bunun nedeni; hiçbir ilacın haşere yumurtalarını etkilememesi ve genellikle ilacın çok derindeki haşere yuvalarına ulaşamamasıdır. Fakat uygulama sonrası temizlik kurallarına uyulduğu takdirde 4 hafta sonunda evinizde tek bir haşere dahi görmeyeceksiniz. CleanPest, size bu garantiyi vermekte ve bugüne kadar hiç yaşamadığımız böyle bir sorunla karşılaştığınızda, aldığımız ücreti size kesintisiz olarak iade edeceğini ya da isteğiniz dahilinde mekana yeniden ilaç uygulaması yapmayı taahhüt etmektedir.

» Bu uygulamaları kendim yapabilir miyim?

Siz de haşereleri klasik yöntemler kullanarak, etkisiz hale getirebilirsiniz. Fakat genellikle market ve eczanelerde satılan, haşere kontrol ilaçları tek başlarına yeterli olamayabiliyor. Fiyat olarak daha maliyetli olmakla birlikte, daha etkin bir sonuç alamayacağınız bu ilaçların uygulanmasında da çok dikkatli olmalısınız. Özellikle de bu konuda yeterli eğitime ve deneyime sahip değilseniz, kendinize ve sevdiklerinize zarar verebilirsiniz. Fakat yine de kendiniz bu uygulamayı yapmak istiyorsanız, CleanPest müşteri hizmetlerini arayınız ve deneyimli uygulama ekibimizden tamamen ÜCRETSİZ olarak bilgi alınız.

» Bahçe uygulamalarında bitkiler veya ev hayvanlar olumsuz etkilenecek mi?

Dış alanlarda yapılan çevre uygulamaları, bitkilerinize kesinlikle zarar vermeyecektir. Özellikle bitki ilaçlamalarında, ilacın doğrudan bitkiye uygulanmaması gerektiğinden, CleanPest uygulama ekibi bu konuda özel bir eğitim almıştır. Bahçenizdeki çiçek ve çalılar arasında yaşayan haşereler uzman uygulama ekibimiz tarafından, bitkilerinize zarar verilmeden etkisiz hale getirilecektir. Eğer bahçenizdeki çimlere sıvı uygulama yapılmış ise, sadece bunlar kuruyuncaya kadar evcil hayvanlarınızın bu bitkilerden uzak tutulması gerekir. Özellikle yılan, çıyan, akrep, zehirli kertenkele vb. çok zararlı hayvanların etkisiz hale getirilmesinde kullanılan sıvı uygulamalarında, bitkiler kuruyuncaya kadar, kesinlikle evcil hayvanlar bitkilere yaklaştırılmamalı ve o bitkilerden beslenmesi önlenmelidir.

» Uygulama sırasında evimin ya da işyerimin güvende olduğundan ne kadar emin olacağım?

Emniyet Müdürlüğü verilerine göre, son yıllarda, çok düşük fiyata haşere ilaçlama bröşürleri dağıtan ve kendilerine ulaşan müşterilerin evlerine ilaçlama yapma bahanesi ile girip, bu evlerde hırsızlık yapan sanal firma ve şahısların sayısında önemli bir artış olmuştur. Lütfen ilaçlama yaptıracağınız firmaların bir şirket ruhsatına sahip olup olmadıklarını, sektörde ne zamandan beri faaliyet gösterdiklerini, ne kadar güvenilir olduklarını ve referanslarını mutlaka araştırınız.

CleanPest olarak, haşere ilaçlama yaptığımız alandan, alan sahiplerini kesinlikle uzaklaştırmıyoruz. İlaçlama yapılan alanın sahibine veya yetkilisine tıpkı ilaçlama yapan personelimiz gibi koruyucu kıyafetler giydiriyoruz ve onların uygulama yapılırken, ilaçlama yapılan alanda kalmalarını ve böylece içlerinin rahat etmesini sağlıyoruz.